 |

|
|
|
Azalea’s: zo bloeien ze uitbundig
|
 |
Azalea’s, met name de bladverliezende, groeien het liefst in halfschaduw omdat de grond daar wat vochtig is. Echter ook: hoe meer schaduw, hoe minder rijk de plant zal bloeien. De Japanse, bladhoudende azalea’s voelen zich ook thuis in half schaduw, maar kunnen ook heel goed in de volle zon staan. Het blad van deze struik is klein en daarom is er in de volle zon minder verdamping dan bij het grotere blad van bijvoorbeeld de Mollis of de Viscosa.
Daar doen ze het goedAzalea’s verdragen geen kalk. Ze verlangen een zure, humusrijke en steeds voldoende vochtige bodem. De grond kunt u verbeteren door er tuinturf of zwarte veenaarde door te mengen. Bij gewone grond is meestal een halve zak tuinturf voldoende om de juiste zuurgraad te bereiken. Om een goede bodemstructuur voor de azalea te behouden, voegt u om het jaar wat tuinturf toe. De struiken gedijen niet op kleigrond. Maar dat wil niet zeggen dat u geen azalea’s op klei zou kunnen houden. Als u zorgt voor een plantgat dat vijf maal groter is dan de kluit en dat opvult met de juiste grond dan doet de plant het ook daar goed.
Het juiste onderhoudGeef een azalea eens in de twee jaar oude stalmest of koemestkorrels. Doe dat nooit direct na het planten maar pas een jaar later, anders kunnen de jonge wortels verbranden door de ammoniak in de mest. Ook compost is geschikt om aan de grond toe te voegen. Bij bladverliezende struiken is het raadzaam om direct na de bloei de uitgebloeide bloemtrossen (zaaddozen in aanleg) weg te halen om groei en knopvorming te bevorderen.
Over spint en ezelsorenIn het algemeen worden azalea’s weinig geplaagd door ziekten. Alleen Mollis azalea’s zijn gevoelig voor spintmijten, de zogeheten ‘azaleaspint’. Bij Japanse azalea’s komen nogal een ‘ezelsoren’ voor. Dit zijn dikke vergroeiingen die er uitzien als oren en worden veroorzaakt door een schimmel. De plant gaat er niet aan dood, maar pluk deze vervormingen wel direct af en gooi ze in de vuilnisbak om verspreiding van de schimmel tegen te gaan.
Een licht snoeibeurtje voldoet alAangezien azalea’s op overjarige hout bloeien, mag u ze alleen direct na de bloei licht insnoeien. Als de plant echt veel te groot is geworden, kunt u hem `s winters wat rigoureuzer snoeien. Dit geldt hoofdzakelijk voor bladverliezende azalea’s. U kunt rustig duimdikke takken verwijderen: er verschijnen op het hout altijd weer genoeg ogen. De nieuwe scheuten zullen het volgend jaar echter geen bloemen dragen. Bij Japanse azalea’s hoeft u vrijwel geen vormsnoei toe te passen, want deze struiken worden niet echt groot.
|
|
|
|
 |
|
 |

|
 |